Teatrul Tineretului Piatra-Neamț

Cătălina Eşanu

Studii: Universitatea de Artă Teatrală, Târgu-Mureş, Secţia Actorie
Rol licenţă: O femeie bolnavă – Un caz clinic de Dino Buzzati
Rol debut: Isidora – Sicilianu de Moliere regia Mihai Panaitescu – Teatrul de Artă Dramatică Deva

Roluri în facultate
Naşa Savka – Larry Thomson sau tragedia unei tinereţi de Dusan Kovacevic
Medeea – Medeea de Euripide
Anna Cristie – Anna Cristie de Eugene O’Neill
Polina Andreevna – Pescăruşul de A. P. Cehov, regia Gelu Badea

Roluri la Teatrul Tineretului
Iarna – Dacă ăla e cu aia, ai’a lui cu cine-o fi? de Mimi Brănescu, regia Dan Tudor – Teatrul Tineretului Piatra Neamţ
Dotty – Liniște! Se repetă… de Michael Frayn, regia Sorin Militaru
Ana – Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim
Baba, Culegătoare de OO – OO! creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Anna, Augusta, Akulevici, Maria Istomina, Vera, Directoarea, O functionară, O Călătoare – Un bărbat și mai multe femei, de Leonid Zorin, regia Louise Dănceanu
Cor – Cu dragostea nu-i de glumit de Alfred de Musset, regia Alexandru Dabija
Madam Gulyas – Soldații de Zalán Tibor, regia Szabó K. István
Cor – România 21 de Peca Ştefan, regia Pia Furtado
Sătean – Yerma de Federico Garcia Lorca, regia Beres Laszlo
Chip – Audiţia de Alexandr Galin , regia Szabo K.Istvan
Ea – Atentate la viaţa ei de Martin Crimp, regia Ştefan Iordănescu
Fiica împăratului – Iote-I şi p-ăştia de Leonid Filatov, regia Tudor Tăbăcaru
Shratzia – Cu dricu’ la nuntă  de Hanoch Levin, regia Louise Dănceanu
Nubanu – Puck în căutarea curcubeului, regia Loredana Grigoriu
Cătălina – Karaoke, creaţie colectivă,  regia Alexandru Dabija
O tânără (bărbatul cu camașă în dungi, un asiatic cu dureri dentare, Barbiefuckerul)- Dragonul de aur de Roland Schimmelpfennig, regia Cristian Ban
Baba mortului – O…ladă, creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Aphrodita – Hippolytos după Euripide, regia Horațiu Mihaiu
Maşa și Natalia Stepanovna  – Jurnalul unor nebuni, după Anton Pavlovici Cehov şi Nikolai Gogol, un spectacol de Louise Dănceanu
Carol Melkett – Black Comedy de Peter Shaffer, regia Cristian Ban
Ea- Dragoste de-o noapte, un spectacol de Tudor Tăbăcaru
Soția – Ghimpl-Netotul după Isaac Bashevis Singer, regia Daniel Iordan
Mama – Fata de pe canapea de Jon Fosse, regia și scenografia Horațiu Mihaiu
Văduva unui subofițer – Revizorul de N.V.Gogol, regia Zalan Zakarias
Profesoara – Visătorul, după Ian McEwan, spectacol-concert de Ada Milea
Tanti Sveta – Mamă, mi-am pierdut mâna! de Maria Kontorovici, regia Alexandru Mâzgăreanu
Mama – Feminin de Elise Wilk, regia Eugen Jebeleanu
Miriapodul – Melcușorul de Lavinia Braniște, regia Horațiu Mihaiu (spectacol-lectură)
Povestitorul , Șoricelul, Baba Iarna, O floare – Sofia Păpădia de Stela Popa, regia Alexandru Mâzgăreanu (spectacol-lectură)
Mama – Amintiri după Ion Creangă, spectacol-concert de Ada Milea
O pensionară – Steaua fără nume după Mihail Sebastian, regia Alexandru Mâzgăreanu
Ridichea Albă – Legume de George Cocoș, regia Irina Slate
ReginaAlice după Lewis Carroll, spectacol – concert de Ada Milea
Frontal, o adaptare foarte liberă după „Povestea unui om leneș“ de Ion Creangă, un spectacol de Gianina Cărbunariu  

Colaborări
Spoturi publicitare la Radio Son Târgu-Mureş

Premii
Marele premiu – Festivalul Național de Comedie Galați, 2008, OO! 
Premiul pentru cea mai bună interpretare feminină (pentru rolurile din spectacolele OO! şi Un barbat şi mai multe femei) – Festivalul Național de Comedie Galați, 2008
Premiul special acordat de către trustul de presă Mix Media Grup pentru spectacolul Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele – Festivalul de Dramaturgie Contemporană, Brașov, 2008
Marele Premiu şi Trofeul “Atelier” pentru spectacolul OO! – Festivalul de Teatru „Atelier” Baia Mare
Nominalizare pentru cea mai buna actriță în rol secundar – Festivalul de Teatru „Atelier” Baia Mare, 2011
Trofeul Festivalului pentru spectacolul OO! – Festivalul Internațional de Teatru “TRAGOS” Tulcea, 2011
Premiul pentru cel mai bun spectacol O…ladă – Festivalul Comediei Românești (festCo) 2014
Nominalizare pentru cea mai bună actriță în rol secundar  la Festivalul de Teatru “Elvira Godeanu” Târgu Jiu (pentru rolul din spectacolul Feminin)

O PUTEȚI VEDEA ÎN: