Teatrul Tineretului Piatra-Neamț

Tudor Tăbăcaru

Studii: Facultatea de Arte Gavriil Muzicescu, Chişinău, Secţia Actorie

Roluri în teatru
Thomas – Jocuri de noapte de Frank D. Gilroy, regia Veniamin Apostol
Primul liliputan – Domnul Swift de GrigoriGorin, regia Andreea Vulpe
Un cetăţean turmentat – O scrisoare pierdută de I. L. Caragiale, regia Nicolae Scarlat
Canciano – Bădăranii de Carlo Goldoni, regia Louise Dănceanu
Baronul – Cenuşăreasa 94’  versiune scenică de Corneliu Dan Borcia, după Charles Perrault, regia C. Dan Borcia
Bărbatul cu pălărie – Buzunarul cu pâine de Matei Vişniec, regia Nicolae Scarlat
Consilier III – Leonce şi Lena de Georg Büchner, regia Nicolae Scarlat
Doctorul Chen Ying – Orfanul Zhao de Ji Junxiang, regia Alexandru Dabija
D-l Bogoiu – Jocul de-a vacanţa de Mihail Sebastian, regia Ion Mirceoagă
Gaspar – Testarium de Slawomir Mrozek, regia Nicolae Scarlat
Dogberry – Mult zgomot pentru nimic de William Shakespeare, regia Alexandru Dabija
Domnul Diafoirus – Bolnavul închipuit de Moliere, regia Bogdan Voicu
Gardianul I – Cutuma de Amadour Koné, regia Alexandru Dabija
Sciastlivţev – Pădurea de A. N. Ostrovski, regia Emil Mandric
Lopahin – Livada de vişini de A. P. Cehov, regia Igor Larin
Tatăl – Fernando Krapp mi-a scris această scrisoare de Tankred Dorst, regia Cristian Juncu
Suflete, meşter de orgi de biserică – Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare, regia Andreea Vulpe
Ianke – Tache, Ianke şi Cadâr de Victor Ioan Popa, regia Cristian Juncu
Generalul Stamatescu – Votaţi … Escu de Felicia Dalu, după comedia ….Escu, de Todor Muşatescu, regia Felicia Dalu
Roadie – Cocoşei şi puicuţe de Willy Russell, regia Vlad Massaci
Sganarel – Don Juan de Moliere, regia Mircea Anca
Bandit II – Francesca a fost răpită de Dario Fo, regia Erwin Simsensohn
Nakonecinikov, Anciughin – Fason de înger de Aleksandr Vampilov, regia Cezar Ghioca
Bufonul – Regele Lear de William Shakespeare, regia Mircea Anca
Toma Hrisanide – Interesul general de Aurel Baranga, regia Felicia Dalu
Bill Lockit – Opera calicilor de Vaclav Havel, regia Mihai Lungeanu
Doftorul Şmil – Apus de soare de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Ştefan Iordănescu
Ceasnicul – Realegerea lui Şuţu de Dumitru Crudu, regia Alexandru Berceanu
Volpone – Volpone, versiunea scenică Louise Dănceanu, după Ben Jonson, regia Louise Dănceanu
Zimin Şipov – L’amour toujours, dramatizare Louise Dănceanu, după romanul lui B. Okudjava, regia Louise Dănceanu
Reb Ţudek – Întâmplări dintr-un oraş cu proşti de Moshe Gherşenzon, regia Dan Tudor
Peppino – Angajare de clovn de Matei Vişniec, regia Louise Dănceanu
Freddie – Linişte! Se repetă… de Michael Frayn, regia Sorin Militaru
David Hanek – Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim
Mosu’ – OO! creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Garunski – Un bărbat şi mai multe femei de Leonid Zorin, regia Louise Dănceanu
Regele – Regele gol de Evgheni Schwartz, regia Cristian Pepino
Profesorul Poenaru – 5 minute miraculoase în Piatra Neamţ de Peca ştefan, regia Ana Mărgineanu
Părintele Blazius – Cu dragostea nu-i de glumit de Alfred de Musset, regia Alexandru Dabija
Mihaly Dulgheru – Soldaţii de Zalán Tibor, regia Szabó K. István
Bebe Pliurdu – Audiţia de Alexandr Galin, regia Szabó K.István
Tudor- Karaoke, creaţie colectivă, regia Alexandru Dabija
Patronul – Ai grijă ce-ți dorești!, un spectacol de Tudor Tăbăcaru
Tragedianul fără voie și Axenti Ivanov Poprişcin – Jurnalul unor nebuni, după Anton Pavlovici Cehov şi Nikolai Gogol, un spectacol de Louise Dănceanu
Colonelul Melkett – Black Comedy de Peter Shaffer, regia Cristian Ban
El – Dragoste de-o noapte, un spectacol de Tudor Tăbăcaru
Nenea Fedea, Bunicul- Mamă, mi-am pierdut mâna! de Maria Kontorovici, regia Alexandru Mâzgăreanu
Leonato – Mult zgomot pentru nimic după William Shakespeare, regia Radu Nica

Spectacole regizate
Eu te iubesc, eu te omor! de Sorin Oros (Teatrul Tineretului Piatra Neamț)
Iote-i şi p’ăştia! după Leonid Filatov (Teatrul Tineretului Piatra Neamț)
Subpământeanul de Hristo Boytchev (Teatrul Tineretului Piatra Neamț)
Ai grijă ce-ți dorești (Teatrul Tineretului Piatra Neamț)
Dragoste de-o noapte (Teatrul Tineretului Piatra Neamț)
Dar…ce-ați crezut?! (Teatrul Tineretului Piatra Neamț)
Despre femei. One-man show (Teatrul Tineretului Piatra Neamt)
Premii
Premiul pentru cel mai bun spectacol – Festivalul Național de Comedie Galați, editia a XVII-a, 2006 – VOLPONE
Premiul special acordat de către trustul de presă Mix Media Grup pentru spectacolul Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele – Festivalul de Dramaturgie Contemporană, Brașov, 2008
Marele premiu – Festivalul Național de Comedie Galați, 2008 – OO! 
Marele Premiu şi Trofeul “Atelier” pentru spectacolul OO! – Festivalul de teatru „Atelier” Baia Mare, 2011
Trofeul Festivalului pentru spectacolul OO! – Festivalul Internațional de teatru „Tragos” Tulcea, 2011

ÎL PUTEȚI VEDEA ÎN: