Teatrul Tineretului Piatra-Neamț

Ecaterina Hâţu

Studii: Universitatea de Arte „G. Enescu” Iaşi, Sectia Actorie, clasa prof. univ. Constantin Popa, asistent Adi Cărăuleanu

Rol licență: Clitemmestra – Colaj teatru antic
Rol debut: Helena – Visul unei nopti de vară de W. Shakespeare, regia Andreea Vulpe

Roluri în facultate
Lady Anne – Richard III de W. Shakespeare
Himena – Cidul de Corneille
Arkadina – Pescăruşul de Cehov
Liubov Andreevna – Livada de vişini de Cehov
Abby – Patima de sub ulmi de Eugene O’Neille
Zoe – O scrisoare pierdută de I. L. Caragiale

Roluri la Teatrul Tineretului
Amelié – Votati…Escu, musical după „…Escu” de Tudor Muşatescu, regia Felicia Dalu
Latentia – Ocean Café, după texte de Radu Macrinici, Saviana Stănescu, Ştefan Caraman, Alina Nelega, Gianina Cărbunariu, regia Radu Afrim
Simon – Împăratul Muştelor, dramatizare după romanul omonim de William Golding, regia Ada Lupu
Cocotă – Toate-s vechi şi nouă toate, musical de Felicia Dalu
Charlote – Don Juan, de Moliére regia Mircea Anca
Necunoscuta – Fason de înger de A.Vampilov, regia Cezar Ghioca
Fata 1 – Santiago el Campion de Ştefan Caraman, regia Horatiu Mihaiu
Polly – Opera calicilor de Vaclav Havel, regia Mihai Lungeanu
Goneril – Regele Lear de W.Shakespeare, regia Mircea Anca
Frosine – Avarul după Moliere, regia Cristian Juncu
Ilinca, fata pârcălabului Dajbog – Apus de soare de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Ştefan Iordănescu
Soția lui Şutu – Realegerea lui Şuțu de Dumitru Crudu, regia Alexandru Berceanu
Celia – Volpone, după Ben Jonson, regia Louise Dănceanu
Diana Capilet – Totul e bine când se sfârşeşte cu bine, regia Ştefan Iordănescu
Lady Macbeth, Catarina, Lavinia – Shakespeare reîncărcat, regia Ştefan Iordănescu
Katia şi Tiganca – L`amour toujours de Boulat Okudjava, regia Louise Dănceanu
Nicole – Față în față de Francis Joffo, regia Sorin Misiriantu
Chelneriţa – Chat  de Ştefan Caraman, regia Dan Vasile
Belinda – Liniște! Se repetă… de Michael Frayn, regia Sorin Militaru
Alice – Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele de Petr Zelenka, regia Radu Afrim
Culegătoare de OO, Cucoană, Magdalena – OO! creatie colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Pisica – Referințele la Dali mă excită de Jose Rivera, regia Miruna Dinu
Froilaină – Regele gol de Evgheni Schwartz, regia Cristian Pepino
Ramona – 5 minute miraculoase în Piatra Neamt de Peca Ștefan, regia Ana Mărgineanu
Cor – Cu dragostea nu-i de glumit de Alfred de Musset, regia Alexandru Dabija
Sara Klein – Soldații de Zalán Tibor, regia Szabó K. István
Prima cumnată – Yerma de Federico Garcia Lorca, regia Beres Laszlo
Tamara Curcă – Audiția de Alexandr Galin, regia Szabo K.Istvan
Atentate la viața ei de Martin Crimp, regia Ştefan Iordănescu
Vera – Jocul de-a adevărul de Lia Bugnar, regia Ştefan Iordănescu
Titania – Puck în căutarea curcubeului, un spectacol de Loredana Grigoriu
Baba fântână – O…ladă, creație colectivă după Ion Creangă, regia Alexandru Dabija
Artemis – Hippolytos, după Euripide, regia Horațiu Mihaiu
Prima prietenă, Carolina – Contra iubirii de Esteve Soler, regia Bobi Pricop
Bianca – Anatol după Arthur Schnitzler, regia Răzvan Muraru
Cucuruz, Vâlva Apei, Femeia cu capra – Ca nuca-n perete, basme teatrale după Ion Creangă, regia Traian Savinescu
Angela – Revanşa de Michele Santeramo, regia Vlad Cristache
Femeia – Câinele de Valentin Krasnogorov, regia şi scenografia Horaţiu Mihaiu
Speranţa, Actriţă – Anul dispărut. 1996 de Peca Ștefan, regia Ana Mărgineanu
Femeia – Fata de pe canapea de Jon Fosse, regia și scenografia Horațiu Mihaiu
Charles și Un lord – Cum vă place de William Shakespeare, regia Vlad Cristache
Anna Andreevna – Revizorul de N.V.Gogol, regia Zalan Zakarias
Nuria – Aventura de Alfredo Sanzol, regia Theodor-Cristian Popescu
Profesoara – Feminin de Elise Wilk, regia Eugen Jebeleanu
Domnișoara – Steaua fără nume după Mihail Sebastian, regia Alexandru Mâzgăreanu
Povestitorul – Ursul de Adrian Oprescu, regia Gianina Cărbunariu (spectacol-lectură)
Povestitorul – Melcușorul de Lavinia Braniște, regia Horațiu Mihaiu (spectacol-lectură)
Povestitorul – Omul de zăpadă de Matei Vișniec, regia Horațiu Mihaiu (spectacol-lectură)
Ciuperca Maronie – Legume de George Cocoș, regia Irina Slate

Colaborare Teatrul Π Buni
Junghiuri de Jude Bob Ferrante, regia Alex Mihail la Teatrul Π Buni –Piatra Neamţ
Chelneriţa – Chat de Ştefan Caraman, regia Dan Vasile la Teatrul Π Buni –Piatra Neamţ
Vera – Jocul de-a adevarul de Lia Bugnar, regia Stefănuț Iordănescu

Film
Aparitie in „Youth without youth“, regia Francis Ford Coppola
Ea în „My documentary“, regia Theo Herghelegiu
Mama în „Fructul de pădure“, regia Diana Pendeleu
Olga Preda în „Miracol“, regia Bogdan George Apetri – postproducție

Premii
Premiul pentru cel mai bun spectacol – Festivalul Național de Comedie Galați, editia a XVII-a, 2006 – VOLPONE 
Marele premiu – Festivalul Național de Comedie Galați, 2008 – OO!
Premiul special acordat de către trustul de presă Mix Media Grup pentru spectacolul Povestiri despre nebunia (noastră) cea de toate zilele – Festivalul de Dramaturgie Contemporană, Brașov, 2008
Festivalul de Teatru „ATELIER” Baia Mare – Marele Premiu şi Trofeul “Atelier” pentru spectacolul OO! 
Premiul pentru cel mai bun spectacol – 5 MINUTE MIRACULOASE ÎN PIATRA NEAMŢ – Festivalul Comediei Românești (festCo) 2010, București
Festivalul Internațional de Teatru “TRAGOS” Tulcea 2011 – Trofeul Festivalului pentru spectacolul OO! 
Premiul pentru cel mai bun spectacol O…ladă – Festivalul Comediei Românești (festCo) 2014

PARTICIPAPRI LA WORKSHOP-URI
1997 – participant la Atelierul de Lucru din cadrul Festivalului „Atelier” – Iaşi, 30 oct – 2 nov.
2000 – workshop condus de Andrei Şerban, în cadrul Festivalului Internaţional de Teatru de la Piatra Neamţ
2000 – workshop condus de Markus Zöhner, în cadrul Festivalului Internaţional de Teatru de la Piatra Neamţ
2000 – workshop cu trupa Teatrului „Baggage“ din Leipzig.
2001 – workshop condus de Christian Benedetti, regizor la Teatrul Studio- Franţa, în cadrul Festivalului Internaţional de Teatru de la Piatra Neamţ
2002 – iunie – workshop prezentat la Satu Mare, condus de Christian Benedetti, regizor la Teatrul Studio,Franţa; tema: dramaturgia contemporană; trei piese de Sarah Kane.
Workshop de mișcare scenică cu Florin Fieroiu
Workshop de mișcare scenică cu Ioana Marchidan
Workshop de dezvoltare a emisiei vocale cu Luiza Zan
Workshop mișcare scenică cu Attila Bordas

O PUTEȚI VEDEA ÎN: