Teatrul Tineretului Piatra-Neamț

Lucreţia Mandric

Roluri la Teatrul Tineretului
Cecily – Bună seara, Domnule Wild de Oscar Wilde
Mama – Bine mamă, aştia povestesc în actul I ce se-ntâmplă-n actul II de Matei Vişniec, regia Nicolae Scarlat
Rachsa – Cartea junglei de Eduard Covali, după R. Kipling, regia Eduard Covali
Marchiza – Opereta de Witold Gombrowicz, regia Cristian Pepino
Nerine – Vicleniile lui Scapin de Moliere, regia Nicolae Scarlat
Felice – Bădăranii de Carlo Goldoni, regia Louise Dănceanu
Mamz – 8 femei de Robert Thomas, regia Rodica Băiţan
Doamna Courtney – Uşa închisă de Graham Reid, regia Vlad Massaci
Baroneasa – Cenuşăreasa ’94 de Corneliu Dan Borcia, după Charles Perrault, regia Corneliu Dan Borcia
Nelly – Năzdrăvăniile Occidentului de John Millington Synge, regia Nona Ciobanu
Euridice – Antigona de Sofocle, regia Mihai Măniuţiu
Beralde – Bolnavul închipuit de Moliere, regia Bogdan Voicu
Femeia – Recviem la ghişeu de Mariana Vartic, regia Radu Tempea
Ulita – Pădurea de A. N. Ostrovski, regia Emil Mandric
Tânăra – Ubu şi Milena de Nina Ţânţar, regia Ion Mînzatu
Varia – Livada de vişini de A. P. Cehov, regia Igor Larin
Hippolyta – Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare, regia Andreea Vulpe
Safta – Tache, Ianke şi Cadâr de Victor Ioan Popa, regia Cristian Juncu
Toate-s vechi şi nouă toate spectacol muzical de Felicia Dalu
Doamna Dimanche – Don Juan de Moliere, regia Mircea Anca
Raisa Petrovna, Vasiuta – Fason de înger de Aleksandr Vampilov, regia Cezar Ghioca
Goneril – Regele Lear de William Shakespeare, regia Mircea Anca
Tanti – Interesul general de Aurel Baranga, regia Felicia Dalu
Elisabeth – Opera calicilor de Vaclav Havel, regia Mihai Lungeanu
Dochia – Apus de soare de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Ştefan Iordănescu
Melistiche – Adunarea femeilor de Aristofan, regia Mircea Anca
Un moshitto, Un judecător – Volpone, versiunea scenică Louise Dănceanu, după Ben Jonson, regia Louise Dănceanu
Capilet, văduva din Florenţa – Totul e bine când se sfârşeşte cu bine de W. Shakespeare, regia Ştefan Iordãnescu
Sure – Întâmplări dintr-un oraş cu proşti de Moshe Gherşenzon, regia Dan Tudor
Clovnul NuBaNu– Călătorie fantastică (Aventurile celor doi clovni în lumea poveștilor). Episodul 1, Poveste de Crăciun, creatie colectivă
Clovnul NuBaNu – Călătorie fantastică (Aventurile celor doi clovni în lumea poveștilor). Episodul 2, regia Smaranda Astanei
Clovnul NuBaNu – Călătorie fantastică (Aventurile celor doi clovni în lumea poveștilor). Episodul 3, un spectacol de Gina Gulai, în colaborare cu Lucreția Mandric și Loredana Grigoriu
Habarnam – Călătorie fantastică (aventurile celor doi clovni în lumea poveştilor) –Episodul 4 – IONUŢ ŞI MĂRIUCA – adaptare după Hänsel și Gretel de Frații Grimm, regia Gina Gulai
Louise – Herr Paul de Tankred Dorst, regia Radu Afrim
Dolores- Yerma de Federico Garcia Lorca, regia Beres Laszlo
NuBaNu- Ţara lui Claunadus Dabadaus, un spectacol de Loredana Grigoriu
Varvara Alupoaiei- Audiţia de Alexandr Galin, regia Szabo K.Istvan
Doica- Hippolytos, după Euripide, regia Horațiu Mihaiu
A doua prietenă, Astronauta – Contra iubirii de Esteve Soler, regia Bobi Pricop
Miss Furnival – Black Comedy de Peter Shaffer, regia Cristian Ban
Gabriela – Anatol după Arthur Schnitzler, regia Răzvan Muraru
Nell – Sfârșitul jocului de Samuel Beckett, un spectacol de Szabo K.Istvan
Ada – Cum vă place de William Shakespeare, regia Vlad Cristache
Directoarea – Feminin de Elise Wilk, regia Eugen Jebeleanu
Mama – Ne știm de 100 de ani de Vlad Tăușance, regia Ștefan Iordănescu
Sub fiecare pas e o mină neexplodată dintr-un război neterminat cu tine, scenariul și regia Radu Afrim
Frontal, o adaptare foarte liberă după „Povestea unui om leneș“ de Ion Creangă, un spectacol de Gianina Cărbunariu
Doamna profesoară de desen – Ghid de supraviețuire de Alexandra Bandac, regia Cristi Avram
Insultați. Belarus(ia), regia Daniel Chirilă
VA URMA. Pe Planeta Oglindă, un spectacol de Gianina Cărbunariu

Film
Mătușa în „De ce eu?“, regia Tudor Giurgiu

Premii
Premiul pentru cea mai bună actriţă în rol principal – pentru rolul Luise din spectacolul Herr Paul de Tankred Dorst, regia Radu Afrim
Marele premiu şi trofeul “Atelier” pentru cel mai bun spectacol – Herr Paul de Tankred Dorst, regia Radu Afrim
Festivalul Național de Comedie Galați, editia a XVII-a, 2006 – VOLPONE – premiul pentru cel mai bun spectacol

O PUTEȚI VEDEA ÎN: