Teatrul Tineretului Piatra-Neamț

Gina Gulai

Studii: Academia de Arte „George Enescu” Iasi, Facultatea de Teatru -1994

Roluri în teatru

Miranda – Cartea lui Prospero,adaptarea scenică și regia Sergiu Anghel
Susan Brady –Nazdravanul occidentului de John Synge, regia Nona Ciobanu
Doamna III – Leonce și Lena de Georg Buchner, regia Nicolae Scarlat
D-na Martin – Cântăreața cheală de Euge Ionescu , regia Louise Dănceanu
Augustine – 8 femei de Robert Thomas, regia Rodica Baitan
Infirmiera – Avea doua pistoale de Dario Fo, regia Louise Dănceanu
Coristă- Antigona de Sofocle, regia Mihai Măniuțiu
Beline- Bolnavul închipuit de Moliere, regia Bogdan Voicu
Corista- Orfanul Zhao de Ji Junxiang, regia Alexandru Dabija
Femeia cu mască – Scandal cu publicul de Peter Handke, regia Vlad Mugur
Vrajitoarea- Prințul din lacrimă de Radu Macrinici, regia Anca Colțeanu
Servitoarea – Votați… Escu! de Tudor Mușatescu, regia Felicia Dalu
Dama de companie și dansatoarea de la cabaret – Toate’s vechi și nouă toate, spectacol de Felicia Dalu
Vrajitoarea cea bună – Vrăjitorul din Oz de Eduard Coval , regia Maria Mierluț
Regan – Regele Lear de William Shakespeare, regia Mircea Anca
Felicia Hrisanide – Interesul General de Aurel Baranga, regia Felicia Dalu
Mary – Opera Calicilor de Vaclav Havel, regia Mihai Lungeanu
Ursitoarea mezină , servitoarea I și II – Frumoasa din pădurea adormită adaptare după Charles Perrault, regia Manuela Moți
Maria – Apus de soare de Barbu Ștefănescu Delavrancea, regia Ștefan Iordănescu
Gliche, Bătrâna II, Fata II – Adunarea Femeilor de Aristofan, regia Mircea Anca
Muza orientală – Realegerea lui Șuțu de Dumitru Crudu, regia Alexandru Berceanu
Moshitto și Judecătorul – Volpone după Ben Jonson, regia Louise Dănceanu
Contesa de Ronssillon – Totul e bine când se sfârșește cu bine de William Shakespeare, regia Ștefan Iordănescu
Daria – L’amour toujours de Bulat Okudjava, regia Louise Dănceanu
Annie – Faţă în faţă de Francis Joffo, regia Sorin Misirianţu
Baba Hârca, Înțelepciunea – Călătorie fantastică (Aventurile celor doi clovni în lumea poveștilor). Episodul 1- Poveste de Crăciun, creație colectivă
Bunica – Călătorie fantastică (Aventurile celor doi clovni în lumea poveștilor). Episodul 3, un spectacol de Gina Gulai, în colaborare cu Lucreția Mandric și Loredana Grigoriu
Mama vitregă – Călătorie fantastică (Aventurile celor doi clovni în lumea poveștilor). Episodul 4 –„ Ionut si Mariuca” un spectacol de Gina Gulai
Mireasa – Yerma de Federico Gargía Lorca, regia Béres László, coregrafia András Lóránt
Japoneza – Audiția de Alexandr Galin , regia Szabó K. István
Atentate la viața ei de Martin Crimp, regia Ştefan Iordănescu
Bătrâna – Gărgărițele se întorc pe pământ de Vasili Sigarev, regia Alexandru Mâzgăreanu
Mam’ mare – Bun venit în lumea lui Nenea Iancu, montaj dramatic din „Momente și schițe” de Ion Luca Caragiale, realizat de Raluca Naclad, regia colectivă
Cora – Anatol după Arthur Schnitzler, regia Răzvan Muraru
Mărioara, cumnată – Ca nuca-n perete, basme teatrale după Ion Creangă, regia Traian Savinescu
Profesoara – Visătorul, după Ian McEwan, spectacol-concert de Ada Milea
Tanti Olga – Mamă, mi-am pierdut mâna! de Maria Kontorovici, regia Alexandru Mâzgăreanu
Avocata – Feminin de Elise Wilk, regia Eugen Jebeleanu
Rândunica, Iepurele – Omul de zăpadă de Matei Vișniec, regia Horațiu Mihaiu (spectacol-lectură)
Baba – Amintiri după Ion Creangă, spectacol-concert de Ada Milea
O pensionară – Steaua fără nume după Mihail Sebastian, regia Alexandru Mâzgăreanu
Sub fiecare pas e o mină neexplodată dintr-un război neterminat cu tine, scenariul și regia Radu Afrim

Premii
Marele premiu la FESTIVALUL DE COMEDIE GALAȚI – 2006, cu spectacolul Volpone, regia Louise Dănceanu
Cel mai bun spectacol la FESTIVALUL INTERNAȚIONAL DE TEATRU Piatra Neamț pentru ANTIGONA (1996)
Cel mai bun spectacol – ORFANUL ZHAO, acordat in cadrul Galei UNITER (1995)

Colaborări
Specializare în cadrul Institutului Internațional de Artă a Marionetei – Praga
Redactor-realizator al emisiunilor Radio-Tv pentru copii și tineret : „Guliță și prietenii lui „, „Lumea copiilor „, „Raluca și prietenii ei”, „Povestea de seară”
Actor terapeut in cadrul programului „Art School”
Dublaj voce pentru desene animate și filme documentare TV
Voce pentru spoturi publicitare la radio și televiziune
Crainic TV
Profesor actorie
Asistent de regie – Shakespeare reîncărcat, regia Ștefan Iordănescu, Teatrul Tineretului
Figurație în filmul „Tinerețe fără Tinerețe”, regia lui Francis Ford Coppola
Bunica – Seara de Crăciun – scenariul și regia Gina Gulai
Povestile bunicului, Crăciunul  –  scenariul și regia Gina Gulai – Teatrul Tineretului
Actriță Theatre Palace Kinski, Praga-Cehia (2001)
Actor terapeut în cadrul programului „Art School”
Profesor de actorie- Școala Populară de Artă
Crainic și reporter TELE M
Colaborator TV Nova -Iași
Prezentator spectacole Casa de Cultură, Clubul Tineretului, Ansamblul folcloric „Bradulețul”
Actor amator Clubul Tineretului, Casa de Cultură
Solist vocal, grupul vocal cameral „Primăvara „
Crainic radio-colaborator Radio Romania Actualități, emisiunea „De 1 la 3”
Redactor – realizator emisiune radio pentru. copii„ POVESTEA de SEARĂ „ radio Terra
Redactor- realizator emisiune tv pentru copii „ LUMEA COPIILOR „ -TELE7abc Neamt 2000
Profesor actorie Clubul de copii „Artis„
Redactor-realizator emisiune tv pentru copii „LUMEA COPIILOR ” – Actual TV Neamt
Realizator proiect „CUFĂRUL CU POVEȘTI„ – Teatrul Tineretului în colaborare cu secția pediatrie a Spitalului județean Neamț
Realizator povești pentru copii în cadrul emisiunii LUMEA COPIILOR la Radio Torino Internațional
Profesor actorie în cadrul Asociatiei ” Alfaomega Art „

O PUTEțI VEDEA ÎN: