Teatrul Tineretului Piatra-Neamț

Lucreţia Mandric

Roluri în teatru
Cecily – Bună seara, Domnule Wild de Oscar Wilde
Mama – Bine mamă, aştia povestesc în actul I ce se-ntâmplă-n actul II de Matei Vişniec, regia Nicolae Scarlat
Rachsa – Cartea junglei de Eduard Covali, după R. Kipling, regia Eduard Covali
Marchiza – Opereta de Witold Gombrowicz, regia Cristian Pepino
Nerine – Vicleniile lui Scapin de Moliere, regia Nicolae Scarlat
Felice – Bădăranii de Carlo Goldoni, regia Louise Dănceanu
Mamz – 8 femei de Robert Thomas, regia Rodica Băiţan
Doamna Courtney – Uşa închisă de Graham Reid, regia Vlad Massaci
Baroneasa – Cenuşăreasa ’94 de Corneliu Dan Borcia, după Charles Perrault, regia Corneliu Dan Borcia
Nelly – Năzdrăvăniile Occidentului de John Millington Synge, regia Nona Ciobanu
Euridice – Antigona de Sofocle, regia Mihai Măniuţiu
Beralde – Bolnavul închipuit de Moliere, regia Bogdan Voicu
Femeia – Recviem la ghişeu de Mariana Vartic, regia Radu Tempea
Ulita – Pădurea de A. N. Ostrovski, regia Emil Mandric
Tânăra – Ubu şi Milena de Nina Ţânţar, regia Ion Mînzatu
Varia – Livada de vişini de A. P. Cehov, regia Igor Larin
Hippolyta – Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare, regia Andreea Vulpe
Safta – Tache, Ianke şi Cadâr de Victor Ioan Popa, regia Cristian Juncu
Toate-s vechi şi nouă toate spectacol muzical de Felicia Dalu
Doamna Dimanche – Don Juan de Moliere, regia Mircea Anca
Raisa Petrovna, Vasiuta – Fason de înger de Aleksandr Vampilov, regia Cezar Ghioca
Goneril – Regele Lear de William Shakespeare, regia Mircea Anca
Tanti – Interesul general de Aurel Baranga, regia Felicia Dalu
Elisabeth – Opera calicilor de Vaclav Havel, regia Mihai Lungeanu
Dochia – Apus de soare de Barbu Ştefănescu Delavrancea, regia Ştefan Iordănescu
Melistiche – Adunarea femeilor de Aristofan, regia Mircea Anca
Un moshitto, Un judecător – Volpone, versiunea scenică Louise Dănceanu, după Ben Jonson, regia Louise Dănceanu
Capilet, văduva din Florenţa – Totul e bine când se sfârşeşte cu bine de W. Shakespeare, regia Ştefan Iordãnescu
Sure – Întâmplări dintr-un oraş cu proşti de Moshe Gherşenzon, regia Dan Tudor
Clovnul NuBaNu– Călătorie fantastică (Aventurile celor doi clovni în lumea poveștilor). Episodul 1, Poveste de Crăciun, creatie colectivă
Clovnul NuBaNu – Călătorie fantastică (Aventurile celor doi clovni în lumea poveștilor). Episodul 2, regia Smaranda Astanei
Clovnul NuBaNu – Călătorie fantastică (Aventurile celor doi clovni în lumea poveștilor). Episodul 3, un spectacol de Gina Gulai, în colaborare cu Lucreția Mandric și Loredana Grigoriu
Habarnam – Călătorie fantastică (aventurile celor doi clovni în lumea poveştilor) –Episodul 4 – IONUŢ ŞI MĂRIUCA – adaptare după Hänsel și Gretel de Frații Grimm, regia Gina Gulai
Louise – Herr Paul de Tankred Dorst, regia Radu Afrim
Dolores- Yerma de Federico Garcia Lorca, regia Beres Laszlo
NuBaNu- Ţara lui Claunadus Dabadaus, un spectacol de Loredana Grigoriu
Varvara Alupoaiei- Audiţia de Alexandr Galin, regia Szabo K.Istvan
Doica- Hippolytos, după Euripide, regia Horațiu Mihaiu
A doua prietenă, Astronauta – Contra iubirii de Esteve Soler, regia Bobi Pricop
Miss Furnival – Black Comedy de Peter Shaffer, regia Cristian Ban
Gabriela – Anatol după Arthur Schnitzler, regia Răzvan Muraru
Nell – Sfârșitul jocului de Samuel Beckett, un spectacol de Szabo K.Istvan
Ada – Cum vă place de William Shakespeare, regia Vlad Cristache
Directoarea – Feminin de Elise Wilk, regia Eugen Jebeleanu
Mama – Ne știm de 100 de ani de Vlad Tăușance, regia Ștefan Iordănescu
Sub fiecare pas e o mină neexplodată dintr-un război neterminat cu tine, scenariul și regia Radu Afrim

Premii
Premiul pentru cea mai bună actriţă în rol principal – pentru rolul Luise din spectacolul Herr Paul de Tankred Dorst, regia Radu Afrim
Marele premiu şi trofeul „Atelier” pentru cel mai bun spectacol – Herr Paul de Tankred Dorst, regia Radu Afrim
Festivalul Național de Comedie Galați, editia a XVII-a, 2006 – VOLPONE – premiul pentru cel mai bun spectacol

O PUTEȚI VEDEA ÎN: