Teatrul Tineretului Piatra-Neamț

joi, 20 septembrie

16.00 și 19.00 Sala Mare

point bucurești

de Duncan Macmillan, regia Horia Suru

spectacole invitate

Preț bilet: 40 lei

22.00 Sala Mare

concert

Luiza Zan, Albert Tajti, Michael Acker

ConcerTfesT

Preț bilet: 40 lei

VINERI, 21 SEPTEMBRIE

17.00 Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia“

Proiect independent, București

de Aglaja Veteranyi, regia Dana Paraschiv

tineri creatori

Preț bilet: 20 lei

19.00 Casa Culturii "Ion Creangă" Tîrgu Neamț

Teatrul Municipal „Bacovia“ Bacău

după Ludmila Razumovskaia, regia Mădălin Hâncu

tineri creatori

Preț bilet: 20 lei

20.00 Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia“

Teatrul Tineretului Piatra Neamț

de George Cocoș, regia Elena Morar

Proiect cultural co-finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional

spectacol TT

Intrarea liberă

21.30 SPOT

Concert

Ada Milea și Bobo Burlăcianu

ConcerTfesT

Preț bilet: 40 lei

sâmbătă, 22 SEPTEMBRIE

18.00 și 20.00 Sala Mare

Compagnie Louis Brouillard / Joël Pommerat Paris, Franța

textul și regia Joël Pommerat

secțiune internațională

Preț bilet: 40 lei

19.00 Casa Culturii "Ion Creangă" Tîrgu Neamț

Proiect independent, București

de Aglaja Veteranyi, regia Dana Paraschiv

tineri creatori

Preț bilet: 20 lei

21.30 The Library Bar

Concert

Andrei Robin Proca (voce, chitară)/Florentin Vasile (chitară, voce)/Oigăn (bass)/ Andrei Fântână (clape, saxofon)/ Radu Moldovan (percuție)/ Vladimir Proca (tobe)

ConcerTfesT

Preț bilet: 40 lei

duminică, 23 SEPTEMBRIE

10.00 Sala Mare

Teatrul Tineretului Piatra Neamț

după Ion Creangă spectacol-concert de Ada Milea

spectacol tt

Preț bilet: 20 lei

16.00 Sala Mare

Lightwave Theatre Company București

de Iulian Tănase, regia Cristina-Andreea Ion

tineri creatori

Preț bilet: 20 lei

19.00 Casa Culturii "Ion Creangă" Tîrgu Neamț

Teatrul Mic, Sibiu

de Ecaterina Oproiu, regia Constantin Podu

tineri creatori

Preț bilet: 20 lei

21.00 Sala Mare

Teatrul Figura Stúdió Színház Gheorgheni

de Elise Wilk, regia Leta Popescu

tineri creatori

Preț bilet: 20 lei

luni, 24 SEPTEMBRIE

16.00 Sala Mare // cu publicul pe scenă

Reactor de creație și experiment, Cluj-Napoca

de Petro Ionescu, regia David Schwartz

spectacole invitate

Preț bilet: 30 lei

22.00 Sala Mare // cu publicul pe scenă

Asociația Culturală DOCTOR'S STUDIO, București

de George Brant, regia Ligia Ciornei

tineri creatori

Preț bilet: 20 lei

marți, 25 SEPTEMBRIE

16.00 Sala Mare

Create.Act.Enjoy Cluj-Napoca

de Alexandra Felseghi, regia Adina Lazări

tineri creatori

Preț bilet: 20 lei

19.00 Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia“

Teatrul Municipal Baia Mare

după Eric Bogosian, regia Andrei Stan

tineri creatori

Preț bilet: 20 lei

ora 21.00 Sala Mare

Teatrul Evreiesc de Stat București

de Jean-Claude Grumberg, regia Alexandru Berceanu

spectacole invitate

Preț bilet: 40 lei

miercuri, 26 SEPTEMBRIE

16.00 Sala Mare // cu publicul pe scenă

Compania Paradis Serial / Fundația Gabriela Tudor, București

de Cosmin Manolescu

Proiect cultural co-finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional

spectacole invitate

Intrarea liberă

21.00 Sala Mare // cu publicul pe scenă

Asociația Green Hours & Frilensăr, Bucureşti

textul și regia Daniel Chirilă

tineri creatori

Preț bilet: 20 lei

Ziua când vin adolescenții

12.00 Casa Culturii "Ion Creangă" Tîrgu Neamț

Trupa CEVA Tîrgu Neamț

Creație colectivă, coordonatori Jo Brăilescu și Daniel Chirilă

Spectacol creat în cadrul Platformei culturale Frilensăr

spectacole invitate

Intrarea liberă

16.00 Casa Culturii "Ion Creangă" Tîrgu Neamț

Trupa Benevol (Colegiul Național “Gheorghe Asachi” Piatra Neamț)

de Igor Bauersima, regia Emanuel Becheru

spectacole invitate

Intrarea liberă

18.00 Casa Culturii "Ion Creangă" Tîrgu Neamț

Trupa Yuppies (Colegiul Național “Calistrat Hogaș” Piatra Neamț)

de John Cariani, regia Sabina Brândușe și Valentin Florea

spectacole invitate

Intrarea liberă

20.00 Casa Culturii "Ion Creangă" Tîrgu Neamț

Trupa Atelierul de Teatru din Botoșani

de Alexandru Gorghe și Atelierul de Teatru,regia Lenuș Moraru, după William Shakespeare

Spectacol prezentat în parteneriat cu Festivalul Național de Teatru Tânăr „Ideo Ideis“ din Alexandria

spectacole invitate

Intrarea liberă

22.30 SPOT

Concert

ConcerTfesT

Preț bilet: 40 lei

joi, 27 SEPTEMBRIE

20.00 Sala Mare

ERT - Emilia Romagna Teatro Fondazione, Italia

textul și regia Gianina Cărbunariu

secțiune internațională

Preț bilet: 40 lei

19.00 Casa Culturii "Ion Creangă" Tîrgu Neamț

Asociația Green Hours & Frilensăr, Bucureşti

textul și regia Daniel Chirilă

tineri creatori

Preț bilet: 20 lei

vineri, 28 SEPTEMBRIE

17.00 Sala Mare

Teatrul Mic în parteneriat cu Centrul Replika, București

de Mihaela Michailov, versuri Bobi Dumitraş, regia Radu Apostol

spectacole invitate

Preț bilet: 40 lei

21.00 Sala Mare

Centrul Replika în parteneriat cu BEZNĂ Theatre, București

textul și regia Sînziana Koenig

tineri creatori

Preț bilet: 20 lei

sâmbătă, 29 SEPTEMBRIE

10.00 Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia“

Teatrul pentru Copii și Tineret „Luceafărul“ Iași

dramatizare de Ramona Iacobuțe, după o idee de Oltița Cîntec, regia Ion Ciubotaru

spectacole invitate

Preț bilet: 40 lei

17.00 Sala Studio „Corneliu-Dan Borcia“

Asociația Culturală DOCTOR'S STUDIO și Teatrul LUNI de la Green Hours București

de Garret Jon Groenveld, regia Daniel Popa

spectacole invitate

Preț bilet: 30 lei

19.00 Sala Mare

Teatrul „Maria Filotti“ Brăila

de Jean-Baptiste Poquelin Molière, regia Alexandru Mâzgăreanu

spectacole invitate

Preț bilet: 40 lei

21.30 The Library Bar

Teatrul Municipal „Matei Vișniec” Suceava

de Bobi Dumitraș, Bobo Burlăcianu, regia Bobo Burlăcianu

spectacole invitate

Preț bilet: 40 lei

duminică, 30 SEPTEMBRIE

11.00 Sala Mare

Teatrul pentru Copii şi Tineret GONG Sibiu

de Ted Hughes, Lavinia Branişte, concept Nicoleta Lefter

spectacole invitate

Preț bilet: 40 lei

12.00 Sala Rotondă

Centrul pentru Studierea Modernității și a Lumii Rurale

Lansare de carte pentru copii realizată de Vasile Ernu și ilustrată de Veronica Neacșu (istoriile copiilor din Telciu, redactate)

festival +

Intrarea liberă

19.00 Sala Multimedia

Centrul pentru Studierea Modernității și a Lumii Rurale

Spectacol-lectură de Lorand Maxim și Alexandra Voivozeanu (despre muncă în mediul rural)

festival +

Intrarea liberă

20.30 Sala Multimedia

Centrul pentru Studierea Modernității și a Lumii Rurale

Proiecție de film documentar de Vlad Petri și Theodor Constantiniu (despre tipurile de divertisment moderne și mai puțin moderne cu care se delectează tineretul rural)

festival +

Intrarea liberă

ora 22.00 Sala Mare // cu publicul pe scenă

Asociația T.E.T. Alexandria

textul și regia Andreea Cristina Borțun

tineri creatori

Preț bilet: 20 lei

20.00 Cetatea Neamțului

Teatrul Tineretului Piatra Neamț

după Ion Creangă spectacol-concert de Ada Milea

spectacol tt

Preț bilet: 20 lei

luni, 1 octombrie

18.00 Sala Mare

Theatro Circo Braga și Teatrul Tineretului

de Abel Neves, regia Rui Madeira (coproducție realizată cu sprijinul I.C.R. Lisabona)

secțiune internațională

Preț bilet: 40 lei

21.30 Sala Mare

Teatrul Tineretului Piatra Neamț

Alexandru Andrieș, Berti Barbera, Sorin Romanescu și Ioana Mîntulescu

ConcerTfesT

Preț bilet: 40 lei