Teatrul Tineretului Piatra-Neamț

Valentin Florea

Studii:
Universitatea Naţionala de Artă Cinematografică I. L. Caragiale, Bucureşti ( 2009- 2012), sectia Arta Actorului, profesor coordonator Doru Ana, clasa Mircea Rusu și Alexandru Jitea

Rol licenţă
Serge- ARTA de Yasmina Reza, regia Alexandru Jitea
Michael- Dancing at Lughnasa de Brian Friel, regia Mircea Rusu

Roluri în facultate
Grig – Steaua fără nume de Mihail Sebastian
Alin Costiniu – dramatizare după romanul Talida de Ioan Grecea
Ivanov Nikolai Alexaeevici – Ivanov de A.P. Cehov
Demetrius – Visul unei nopţi de vară de William Shakespeare
Torvald – Nora de Henrik Ibsen
Gonzalo – Furtuna de William Shakespeare

Roluri la Teatrul Tineretului Piatra Neamț
Stănică, Maricel, Actor – Anul dispărut. 1996 de Peca Ștefan, regia Ana Mărgineanu
Oliver – Cum vă place de William Shakespeare, regia și scenografia Vlad Cristache
Valentin – Ludibrium – texte de Andrea Gavriliu & Daniel Chirilă (inspirate din volumul de eseuri, Sexul și spaima de Pascal Quignard), un spectacol de Andrea Gavriliu
Unchiul – Fata de pe canapea de Jon Fosse, regia și scenografia Horațiu Mihaiu
Polițist – Revizorul de N.V.Gogol, regia Zalan Zakarias
Bijutierul – Wolfgang, adaptare după Yannis Mavritsakis de Radu Afrim, regia Radu Afrim
Copil – Visătorul, după Ian McEwan, spectacol-concert de Ada Milea
Pau –  Aventura de Alfredo Sanzol, regia Theodor-Cristian Popescu
Ionicî – Amintiri după Ion Creangă, spectacol-concert de Ada Milea
Dr Evil, Triceraptos, Tata Dino, Pinguinul Bătrân – Jurassic de George Cocoș, regia Ana-Crăciun Lambru
Poștașul/ Un domn periculos – Steaua fără nume după Mihail Sebastian, regia Alexandru Mâzgăreanu
Claudio – Mult zgomot pentru nimic după William Shakespeare, regia Radu Nica
Sub fiecare pas e o mină neexplodată dintr-un război neterminat cu tine, scenariul și regia Radu Afrim

Roluri în teatru
Boris Alexeevici Trigorin – Pescăruşul de A.P. Cehov, regia Ana-Ioana Macaria şi Alexandru Mike Gheorghiu
Luca Arbore- Ştefan-Vodă de Barbu Stefănescu Delavrancea
Vincent Van Gogh – Vincent , spectacol rezultat în urma unei cercetări personale asupra vieţii lui Van GoghColaborări

Valentin de Cauciuc- Lautrec la Bordel, regia Horaţiu Mălăele, Teatrul Metropolis
Tarelkin de Aleksandr ( Vasilievici) Suhovo- Kobilin, regia Gelu Colceag, Teatrul Metropolis
Sami – Vizita de Friedrich Durrenmatt, regia Aleksander Morfov, Teatrul Naţional Bucuresti

Serge – ARTA de Yasmina Rexa, regia Alexandru Jitea, Teatru Luni de la GREEN HOURS

Film
2009 – scurtmetrajul “TICO”, regia Vladimir Dembinski, UNATC
2010 – violonist, rol principal, din scurtmetrajul „Nu avem dirijor”,regia Mara Ionescu, UNATC
2010 – tânărul poliţist, rol principal, din scurtmetrajul „Reguli de circulaţie”, regia Victor Ion, UNATC
2010 – hoţul, rol principal din scurtmetrajul “Trezire”, regia Alexandru Roza, UNATC
2011 –  soldat paraşutist din filmul “Moartea Ceauşeştilor”, regia Radu Gabrea
2012 – “Apetit”, regia Iulia Stoianovici
2013 – “Funeralii Fericite”, rol Îngerul, regia Horaţiu Mălăele;
2013-  “Dă mai departe”, regia Iulia Stoianovici;

Televiziune:
2010- Eu, Tu, El si Ea- serial TV difuzat de PrimaTV, regia George Buzoianu.

Workshop- uri:
2012 – Drumul spre Damasc, coordonat de Cătălina Buzoianu
2012 – Premiu pentru cel mai bun spectacol din cadrul Festivalului Teatru de Buzunar cu spectacolul ARTA de Yasmina Reza, regia Alexandru Jitea

ÎL PUTEȚI VEDEA ÎN: