Teatrul Tineretului Piatra-Neamț

Cătălina Bălălău

Studii
În desfăşurare Masterat de Arta Actorului, UNATC “I.L.Caragiale”, anul II
Universitatea de Artă Teatrală şi Cinematografică “I.L.Caragiale”, clasa prof. dr. Florin Zamfirescu.

Roluri în facultate
Elena Andreevna – Unchiul Vania de A.P.Cehov
Alison – Priveşte înapoi cu mânie de John Osborne
Helena – Visul unei nopți de vară de William Shakespeare
Gretel – Exerciţiu de basm după ‘Hansel si Gretel’ de Fraţii Grimm
Nina Mihailovna Zarecinaia – Pescăruşul de A.P.Cehov
Isabella – Măsură pentru măsură de William Shakespeare
Holly – Dramatizare după povestirea Chioșcul de Raymond Carver
Veta – O noapte furtunoasă de I.L.Caragiale
Ea – Dramatizare după povestirea Lăcrămioarele cucului de V. Shukshin
Laura – Menajeria de sticlă de Tennesse Williams
Erika Roth – Martiri de Marius von Mayenburg
Ondine – Ondine de Jean Giraudoux
Imme – Lut de Marijke Schermer

Roluri la Teatrul Tineretului Piatra Neamț
Tatiana, Carmen, Sora mare, Actriţă – Anul dispărut. 1996 de Peca Ștefan, regia Ana Mărgineanu
Phebe – Cum vă place de William Shakespeare, regia și scenografia Vlad Cristache
Cătălina – Ludibrium – texte de Andrea Gavriliu & Daniel Chirilă (inspirate din volumul de eseuri, Sexul și spaima de Pascal Quignard), un spectacol de Andrea Gavriliu
Maria Antonovna – Revizorul de N.V.Gogol, regia Zalan Zakarias
Fabiana – Wolfgang, adaptare după Yannis Mavritsakis de Radu Afrim, regia Radu Afrim
Copil – Visătorul, după Ian McEwan, spectacol-concert de Ada Milea
Dașa – Mamă, mi-am pierdut mâna! de Maria Kontorovici, regia Alexandru Mâzgăreanu
Ea – Feminin de Elise Wilk, regia Eugen Jebeleanu
Sofia, Povestitorul – Sofia Păpădia de Stela Popa, regia Alexandru Mâzgăreanu (spectacol-lectură)
Fetița – Jungla lui Toco de Lavinia Braniște, regia Alexandru Mâzgăreanu (spectacol-lectură)
Ozana – Amintiri după Ion Creangă, spectacol-concert de Ada Milea
Triceraptos, Stegosaurus, Pterodactyl, Mama Dino, Tigruț – Jurassic de George Cocoș, regia Ana-Crăciun Lambru
O elevă visătoare – Steaua fără nume după Mihail Sebastian, regia Alexandru Mâzgăreanu
Hero – Mult zgomot pentru nimic după William Shakespeare, regia Radu Nica
Sub fiecare pas e o mină neexplodată dintr-un război neterminat cu tine, scenariul și regia Radu Afrim

Roluri în teatru
Hovstad – Inamicul Poporului, regia Ioana Păun, Teatrul Mic in parteneriat cu Arpas, Hedda’s Sisters Ibsen Project
Actriţă – Interfaţa 3, regia Alexandru Berceanu, dramAcum susţinut de ARCUB şi AFCN
Germania Simon Şeitanian – Staipelochian, regia Mihai Ion, Compania Rampa în parteneriat cu ICR
Actriţă – Interfaţa, regia Alexandru Berceanu, dramAcum impreuna cu CNDB, susţinut de AFCN
Margarita – Dumnezeu iubeşte de Zlata Demina, regia Ioana Petre,Teatrul Bulandra Sala Laborator
Atelier ‘Rosmersholm’ de Henrik Ibsen regia Andryi Zholdack, Teatrul Naţional Bucureşti
Maia (premieră în cadrul Festivalului Scrie despre Tine)‘Ultimii eroi’ de Anca Ștefan, regia Ilinca Hărnuţ,Teatrul Apropo

Premii:
Gala Hop 2015, Premiul Sica Alexandrescu – premiul special al juriului
Gala Metropolis 2014, Premiul Florin Zamfirescu
Premiul pentru cel mai bun rol feminin secundar în cadrul festivalului Serile de Teatru Studeţesc pentru rolul Imme din ‘Lut’ de Marijke Schermer

O PUTEȚI VEDEA ÎN: